اسپم اسکور چیست؟

سر فصل ها (جهت مشاهده کلیک کنید)

5 راهکار کاهش spam score سایت

در مقاله قبلی و در توضیح پیج آتوریتی شرح دادیم که چطور بعد از حذف سنجه های گوگل بخاطر سواستفاده سئوکارهای کلاه سیاه، چطور عدم وجود سنجه های مهم در بین سئوکاران برای اندازه گیری قدرت و کیفیت وب سایت ها حس می شد. و در ادامه توضیح دادیم که شرکت MOZ چطور توانست با معرفی ابزار لینک اکسپلورر این خلاء را در بین سئوکاران از بین ببرد.در مقاله قبل خواندیم که ابزار لینک اکسپلورر سه سنجه مهم و حیاتی را برای اندازه گیری قدرت سایت ها معرفی کرد که عبارت بودند از : پیج اتوریتی – دامین آتوریتی و اسپم اسکور.در این مقاله قصد داریم درباره اسپم اسکور صحبت کنیم. مباحثی که قرار است در این مقاله درباره آنها توضیح دهیم عبارت است از :

  • اسپم اسکور چیست ؟
  • امتیاز اسپم اسکور چگونه محاسبه می شود
  • رفتارهای خطرناکی که امتیاز اسپم اسکور را افزایش می دهد
  • چه اسپم اسکوری برای سایت شما خطرناک است
  • تکنیک های کاهش اسپم اسکور

اگر نگران امتیاز بالای اسپم اسکور سایت خود هستید با ما در این مقاله همراه باشید.

اسپم اسکور چیست؟

طبق تعریفی که خود وب سایت MOZ ارائه داده است، اسپم اسکور نشان دهنده درصد وب سایت هایی با ویژگیهای مشابه است که  توسط Google جریمه یا مسدود شده اند.

پس طبق این تعریف می توانیم به این نتیجه برسیم که هر چه اسپم اسکور وب سایت شما بالاتر باشد، رفتارهای خطرناک تری انجام داده اید.

برای مثال گرفتن بک لینک های بی کیفیت، استفاده از کلمات مسموم و … می تواند اسپم اسکور وب سایت شما را افزایش دهد.

امتیاز اسپم اسکور چگونه محاسبه می شود؟

امتیاز اسپم اسکور براساس مدل یادگیری ماشینی است که 27 ویژگی مشترک را در میان میلیون ها سایت مسدود شده یا تحریم شده برای داده هایی که سایت MOZ ارائه داده است ، شناسایی کرده است.

  • نمره 1٪ -30٪ به عنوان نمره پایین اسپم اسکور در نظر گرفته می شود.
  • نمره 31٪ -60٪ به عنوان نمره متوسط اسپم اسکور در نظر گرفته می شود.
  • نمره 61٪ -100٪ به عنوان امتیاز اسپم اسکور بالا در نظر گرفته می شود.

امتیاز 1 تا 30 نشان می دهد که وب سایت شما سلامت است و مشکل آنچنانی ندارد.

امتیاز اسپم اسکور 31 تا 60 نشان می دهد که سایت شما در وضعیت زرد قرار دارد و حتما باید یک بازبینی بر وب سایت خود داشته باشید.

و در نهایت امتیاز اسپم اسکور 61 تا 100 نشان دهنده وضعیت قرمز در وب سایت شما است و هر چه سریع تر باید وب سایت خود را برای بازبینی به یک متخصص سئو نشان دهید.

البته نمره بالای اسپم برای سایت شما یا سایتی که به دنبال آن هستید به معنای هرزنامه بودن سایت نیست.

این نشانه این است که شما باید در مورد کیفیت و ارتباط این وب سایت بیشتر تحقیق کنید.

شما می توانید با دسترسی به ابزار لینک اکسپلورر به راحتی امتیاز اسپم اسکور سایت خود و یا هر سایتی که به دنبالش هستید را مشاهده کنید.

رفتارهای خطرناکی که امتیاز اسپم اسکور را افزایش می دهد

وب سایت MOZ برای شناسایی سیگنال های کلیدی مرتبط با تحریم یا مسدود شدن سایتها از یادگیری ماشین و مجموعه عظیمی از داده های آموزشی ، متشکل از دامنه های شناخته شده و محدود استفاده کرده است.

در ادامه 27 سیگنال و رفتار خطرناکی که ممکن است وب سایت شما در خطر اسپم اسکور بالا قرار دهد را با هم بررسی می کنیم:

  تعداد صفحات پایین در وب سایت:

اکثرا وب سایت های اسپم، وبسایت هایی هستند که تعداد صفحات بسیار کمی دارند. البته این به این معنی نیست که وب سایت شما حتما اسپم است ولی از نظر MOZ می تواند کاندیدای اسپم باشد به همین دلیل صفحات کم باعث افزایش نزخ اسپم اسکور می شود.

  استفاده از پسوند های دامنه عجیب:

استفاده از پسوندهای دامنه عجیب مانند cc، info، pl و … که اغلب توسط وب سایت های اسپم استفاده می شود باعث افزایش نرخ اسپم اسکور شود.

  طول نام دامنه:

اکثر وب سایت های اسپم از نام های دامنه و ساب دامین طولانی استفاده می کنند. سعی کنید نامی که برای دامین خود استفاده می کنید کوتاه باشد تا با دامنه های اسپم اشتباه گرفته نشود.

  استفاده از اعداد در دامنه:

اگر نام دامنه وب سایت شما شامل اعداد باشد، از نظر وب سایت MOZ می تواند کاندیدای اسپم بودن باشد. پس از استفاده از عدد در نام دامنه خود پرهیز کنید.

  استفاده از فونت های ناشناخته برای گوگل:

بعضی از فونت ها حتی برای گوگل نیز ناشناخته هستند. در نتیجه از استفاده این گونه فونت ها در وب سایت خود دوری کنید تا لینک اکسپلورر شما را جریمه نکند.

  نداشتن گوگل تگ منیجر:

استفاده از گوگل تگ منیجر می تواند نشان دهد که وب سایت شما اسپم نیست. تقریبا اکثر وب سایت های اسپم از گوگل تگ منیجر استفاده نمی کنند.

  عدم وجود تبلیغات دابل کلیک:

تبلیغات دابل کلیک را هیچوقت نمی توانید در وبسایت های اسپم مشاهده کنید. سعی کنید از گذاشتن تبلیغات تک کلیکی بر روی وبسایت خود خودداری کنید.

  عدم وجود شماره تلفن واقعی:

سایت های اسپم به هیچ وجه از شماره تماس های واقعی استفاده نمی کنند. پس سعی کنید در فرم تماس وب سایتتان از شماره تلفن واقعی استفاده کنید.

  لینک دادن به لینکدین:

اغلب سایت های واقعی لینکی از وب سایت به شبکه اجتماعی لینکدین می دهند. در حالی که این اتفاق در وب سایت های اسپم نمی افتد.

وجود آدرس ایمیل واقعی:

اگر در وب سایت شما آدرس ایمیل واقعی وجود نداشته باشد احتمال اینکه الگوریتم های MOZ وب سایت شما را اسپم فرض کنند بالا می رود. حتما از آدرس ایمیل برای ارتباط استفاده کنید.

پروتکل SSL:

وب سایت های اسپم انگشت شماری از پروتکل SSL استفاده می کنند. پس بهتر است حتما این پروتکل را بر روی وب سایت خود فعال کنید.

استفاده از متا تگ کلمات کلیدی:

بعضی از وب سایت ها همچنان مانند گذشته از متا تگ کلمات کلیدی برای سئو کردن مطالب خود استفاده می کنند در حالی که این روش دیگر منسوخ شده است. استفاده از این روش باعث پنالتی و اسپم شدن وب سایت شما و در نتیجه بالا رفتن نمره اسپم اسکور شما می شود.

بازدید کم:

الگوریتم MOZ وب سایت های با بازدید پایین را در قیاس با وب سایت های بازدید بالا در گروه وب سایت های اسپم قرار می دهد.

 استفاده از تگ non-local rel=canonical:

استفاده از این تگ باعث می شود که وب سایت شما از نظر الگوریتم ها اسپم پنداشته شود.

طول عناوین:

استفاده از عناوین خیلی بلند و خیلی کوتاه به ضرر وب سایت شماست پس سعی کنید از عناوین با طول استاندارد استفاده کنید.

استفاده از متا تگ کلمات کلیدی بلند:

همچون عناوین، کلمات کلیدی نیز طول استانداردی دارند. سعی کنید از کلمات کلیدی طولانی در محتوای خود دوری کنید.

متای توضیحات کوتاه و بلند:

وب سایت هایی که از توضیحات بسیار طولانی و یا بسیار کوتاه استفاده می کنند از نظر الگوریتم اسپم تلقی می شوند.

استفاده از نماد فاویکون یا آیکون مرورگر:

به ندرت پیش می اید که سایت های اسپم از آیکون مرورگر برای وب سایت خود استفاده کنند. اگر می خواهید سایتتان با وب سایت اسپم متفاوت باشد حتما از نماد فاویکون استفاده کنید.

پیکسل پیگیری فیسبوک:

پیکسل پیگیری فیسبوک اکثرا بر روی وب سایت های خارجی فعال است و الگوریتم های MOZ استفاده از آن را برای پایین نگه داشتن اسپم اسکور پیشنهاد می کند.

لینک سازی غیرطبیعی:

لینک های خروجی بیش از حد و یا خیلی کم، وب سایت شما را شبیه وب سایت های اسپم می کند. پس در لینک سازی سعی کنید تعادل لازم را برقرار کنید.

 لینک دامنه های بی ربط:

سایت های اسپم اغلب برای لینک سازی از وب سایت های نامرتبط و یا بی اعتبار استفاده می کنند. استفاده از چنین دامنه هایی برای لینک سازی اسپم اسکور شما را بالا می برد.

 نسبت لینک زیاد به محتوا:

وب سایت های اسپم اغلب نسبت لینک به محتوای بالایی دارند.

 دامنه های عجیب با حروف صدادار زیاد:

دامنه های که حروف صدادار انگلیسی (a,e,o,u,i) در آن های زیاد استفاده و پشت سر هم استفاده می شود از نظر الگوریتم MOZ اسپم حساب می شوند.

 وجود خط تیره در نام دامنه:

وجود خط تیره در دامنه شما باعث افزایش اسپم اسکور وب سایت شما می شود. به هیچ وجه از خط تیره در دامنه خود استفاده نکنید.

طول آدرس URL:

آدرس های URL بسیار طولانی یا بسیار کوتاه می تواند اسپم اسکور سایتتان را افزایش دهد.

 استفاده از کلمات اسپم:

استفاده از کلمات +18 یا دارویی یا مربوط با گیم و … می تواند از نظر الگوریتم جریمه دارد و اسپم اسکور سایتتان را بالا می برد.

 لینک سازی با کلمات مسموم و اسپم:

سایت های اسپم با استفاده از کلماتی که در گزینه بالا نام برده شد برای وب سایت خود لینک سازی میکنند.

همانطور که در مقاله قبل نیز توضیح دادیم، با اینکه الگوریتم MOZ به دلیل دقت بالا و نزدیکی با معیار های گوگل طرفداران و کاربران زیادی دارد ولی باید این حقیقت را دانست که الگوریتم های گوگل جدا از الگوریتم های MOZ عمل می کنند و در جاهایی ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

پس نتیجه میگیریم که آماری که سایت MOZ می دهد آمار دقیقی نیست ولی می توانیم با استفاده از آن کارایی سایت خود را بالا ببریم و صفحات وب سایت خودمان را بهینه سازی کنیم.

حال برای بعضی از موارد بالا تکنیک هایی معرفی می کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید امتیاز اسپم اسکور خود را کاهش دهید:

تکنیک های کاهش spam score

  لینک سازی خارجی خود را بهینه کنید

اولین گام برای اینکه بتوانید لینک سازی خود را بهینه کنید، دوری کردن از رفتار خطرناک شماره 20 است.

یعنی هیچوقت لینک سازی خارجی غیر طبیعی و کیفیت نکنید و اگر بک لینک های بی کیفیت و اسپم دارید با استفاده از سرچ کنسول آن ها را آنالیز کرده و سپس دیسوو(Disavow) کنید.

بعد از اینکه لینک های بی کیفیت و اسپم را از وب سایت خود حذف کردید می توانید اقدام به ساخت بک لینک های با کیفیت و مفید برای وب سایت خود کنید.

 از ایجاد صفحات بی کیفیت دوری کنید و در صورت وجود آن ها را حذف کنید.

صفحات بی کیفیت به دو دلیل می تواند برای وب سایت شما سم باشد.

اول برای اینکه صفحات بی کیفیت هیچگونه بازدیدی ندارند و به همین دلیل می تواند کاندیدای صفحه اسپم بوده و اسپم اسکور وب سایت شما را بالا ببرد.

دلیل دوم به این دلیل است که صفحات بی کیفیت اگر لندینگ پیج باشند می توانند باعث افزایش نرخ بانس ریت و یا همان نرخ بازگشت شوند که از نظر گوگل منفی است.

 برای افزایش بازدید از کیووردهای لانگ تیل استفاده کنید

یکی از دلایلی که باعث افزایش اسپم اسکور شما می شود کمبود بازدید از وب سایت شماست.

برای اینکه بتوانید در ابتدا با وب سایت های قدرتمند تر از وب سایت خودتان رقابت کنید از کیووردهای لانگ تیل استفاده کنید.

برای مثال استفاده از کیوورد “آموزش آشپزی برای دانشجویان” به جای استفاده از کیوورد “آموزش آشپزی”.

  از لینک های خارجی استفاده کنید.

در نوشتن محتوای خود همیشه از وب سایت های معتبر خارجی استفاده کنید. این کار اعتبار شما را نزد گوگل بالاتر برده و نرخ اسپم اسکور شما را پایین می آورد.

به هیچ وجه از سئوی کلاه سیاه استفاده نکنید.

اگر از سئوی کلاه سیاه و منفی استفاده می کنید بهتر است فاتحه سایت خود را بخوانید چون دیر یا زود توسط گوگل جریمه شده و از رنک گوگل در صفحه جستجو کنار گذاشته خواهید شد.

فرایند سئو کردن سایت کاری زمان بر و حوصله بر است پس به هیچ وجه انتظار بالا آمدن در یک شب را نداشته باشید و فریب تبلیغات عجیب سئوکاران قلابی را نخورید.

نتیجه گیری

در این مقاله یاد گرفتیم که اسپم اسکور چیست و با رفتارهای خطرناکی که ممکن است اسپم اسکور سایت شما را افزایش دهد نیز آشنا شدیم. همچنین 5 تکنیک برای کاهش اسپم اسکور را نیز با همدیگر مطالعه کردیم.

اگر نظر و یا تجربه ای درباره اسپم اسکور داشتید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

با امتیاز به این مقاله در بیشتر دیده شدن آن ما را یاری کنین!
[کل: 1 میانگین: 5]
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)